Cimnastik eğitimi sürecinde veli olarak ne gibi hak ve sorumluluklarım var?

Olimpik Akademi Cimnastik’te velilerimizle olan ilişkilerimiz bizim için çok değerlidir. Herhangi bir sorunuz olduğunda hem antrenörlerimiz hem de bürodaki çalışanlarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır. Sorularınızı ve önerilerinizi paylaşmaktan da lütfen çekinmeyiniz. 

Cimnastik eğitimi zorlu bir süreçtir. Bu süreçte manevi olarak çocuğunuzun yanında olmanız en büyük sorumluluğunuzdur. Ancak bunu yaparken, cimnastik eğitiminin getirdiği sürecin beklentilerini de gözardı etmemeniz gerekir. Örneğin, çocuğun antrenmanların bazı kısımlarında katlanması gereken fiziksel güçlükler vardır (esneme, kondüsyon, susuzluk vb.) ve bunlar cimnastiğin olmazsa olmazlarıdır. Bu noktada bazı ebeveynler duygusal davranarak çocuklarına bu kadarının gerekli olmadığı şeklinde yanlış yorumlarda bulunmaktadır; çocuklarına da cimnastik eğitiminde bu hallerden kaçınabilme veya seçim yapma hakları olduğu fikrini (bilerek/bilmeyerek) aşılamaktadırlar.

Bunun yerine, veliler çocukları ile uygun bir dille konuşarak, yapılan çalışmalarda bir takım zorlukların olduğunu bildiklerini ve bunların öğrencinin kendisi için gerekli olduğunu anlatmalıdır. Çocuğun gönlünü alarak, diğer öğrencilerle karşılaştırıp rencide etmeden yapılan bir konuşmadan daima sonuç alınır ve bu ebeveyn-çocuk iletişimini de kuvvetlendirir.